ارتباط با ما

تهران ، خیابان پاسداران شمالی ، بالاتر از میدان نوبنیاد ، کوچه نارنجستان سوم پلاک 9

شماره های تماس :‌ 8-26110645 21 0098

فكس : 22280823 21 0098

پست الکترونیکی : 

Ar.Ghasri@farnambaspar.com

office@farnambaspar.com

شما اینجا هستید: خانه گروه صنایع ژئوسینتتیک ژئوممبران اخبار سایت

مصاحبه مهندس قصری در مجله صنایع پلاستیک

 

هرچه می خواهد دل تنگت بگو

سر فصل "هرچه می خواهد دل تنگت بگو" از ابتدای سی امین دوره ماهنامه (شماره 311، آذرماه) آغاز شد تا پیوندی باشد میان تجربیات گرانبهای قدیمی ترها با علم و دانش و انگیزه های جوانان حاضر در صنعت. از شماره 311 تاکنون با آقایان عبدالمجید صدیقی، مرتضی عرفانی، علی صالحی علاء، حمید صدرزاده، قاسم مفاخری، ولی اله صدیقی، محمد تقی غیاثی، مصطفی مرادی، مانوک ابراهیمی و محمد ضرابیها صحبت کرده ایم که همگی آنها به بخش تولید قطعات تعلق داشته اند. البته در این راه تلاشهای ما برای گفتگو با برخی از قدیمی های نام آشنا مثل آقای حکمت الله شیخان و امین الله صدیقی به دلیل مشکلات جسمی این عزیزان هنوز ناکام مانده و حتا گفتگویی هم که با آقای کریم پهلوان انجام شد، به دلیل برخی حساسیت ها تاکنون به جایی نرسیده و کماکان امیدواریم که فرصت از دست نرود. در این راه فقط می توانیم به نقل از آقای پهلوان بگوییم که آقای احمد علوی یکی دیگر از این پیشکسوتان و موسس کارخانه پارس پلاستیک در ماه اخیر از دنیا رفته اند. براین اساس درگذشت آن مرحوم  را به جامعه صنعتگران حوزه پلاستیک و خانواده ایشان تسلیت گفته و برای ایشان طلب مغفرت داریم.

اما در این شماره به سراغ پیشکسوتی دیگر رفته ایم که بیشتر به بخش صنعت ساخت ماشین تعلق دارد: آقای مهندس رضا قصری. صنعتگری که هرچه اراده کرده، انجام داده و خوداتکایی را نه به حرف که در عمل به اثبات رسانده است. گفتگوی با ایشان گفتگویی سراسر با صداقت بود و نشان از استغنای ذاتی این صنعتگر پر تلاش داشت. او یا تمامی سوابقی که دارد، بازهم در کمال فروتنی هنوز خود را یک پیشکسوت نمی داند. پس بهتر است گفتگوی با ایشان را بخوانید تا خود دریابید. این گزارش توسط همکارمان خانم آناهیتا علی نیازی تهیه و تصاویر آن هم مثل همیشه توسط همکار بسیار یاری گر این ماهنامه یعنی آقای شروین متقیان تهرانی تهیه شده است.

تحریریه

آقای مهندس رضا قصری بنیانگذار شرکت "پارس وکیوم" است. نامی که به دلیل سلیقه گرایی های ثبتی در این کشور به ناچار در سال 1376 به شرکت تولیدی "فرنام بسپار" تغییر یافت و با همین نام هم به ثبت رسید. این شرکت یکی از نخستین ها در ایران برای تولید قطعات پلیمری با فرآیند وکیوم ترموفرمینگ بوده است. وی از سال 1363 فعالیت در صنعت پلاستیک را شروع کرده و پیش از این در بخش های نظامی و اداری کشور و از جمله نیروی هوایی و سازمان انرژی اتمی اشتغال داشته است. مهندس رضا قصری متولد سال 1322 در شهر تبریز بوده و دارای تحصیلات در رشته الکترونیک است. ایشان در حال حاضر ریاست هیات مدیره شرکت فرنام بسپار را عهده دار است.  در کارخانجات این شرکت در شهرک صنعتی صفادشت، قطعات خودرو و در کارخانه عباس آباد استان تهران که از سال 1386 احداث شده، ورق های پلیمری تولید می شود. این شرکت اکنون در حوزه ژئوسنتـتیک و بسته بندی نیز فعالیت دارد. فرزند این تلاشگر و پیشکسوت صنعت پلاستیک، آقای دکتر آرین قصری نیز در این مجموعه فعالیت می کند. دکتر آرین قصری در حال حاضر ریاست کمیسیون روابط عمومی انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران را برعهده دارد.

ایشان در خصوص این گزارش گفت: هیچ وقت راضی نمی شوم در مورد تاریخ صنعت صحبت کنم، زیرا وقتی که من وارد صنعت شدم، کسانی بودند که هنوز هم هستند، یعنی در واقع پیشکسوتان صنعت هنوز در صحنه هستند، پس من قادر نیستم به عنوان پیشکسوت یک صنعت صحبت کنم؛ دشوار است که خود را پیشکسوت احساس کنم. کار در صنعت آنقدر آموزه ها دارد که کسب آنها هیچ وقت راضیمان نمی کند. خاطره ی خوبی از کارگاه هایی که در زمان های گذشته از لحاظ فنی، بهداشتی و نظم می دیدم، ندارم که بخواهم توضیح بدهم چراکه در شرایط نامناسبی بودند. ولی محصولاتی که امروز می بینم از نظم بیشتری حکایت دارد.  و اما در ادامه متن این گفتگو را می خوانید:

چگونه به صنعت پلاستیک روی آوردید؟

فعالیت صنعتی ام را در دوره جوانی از نیروی هوایی آغاز کردم و در آنجا 15 سال مشغول بودم. دوره های مهندسی را نیز در آمریکا گذراندم. پس از استعفا از این مجموعه در سال 1356 به سازمان انرژی اتمی ملحق شدم. پس از جریانات انقلاب که پروژه‌ی این سازمان دچار آسیب دیدگی آن زمان شده بود (که هنوز هم ادامه دارد)، فعالیتم را در آن جا هم متوقف کردم.  در همین حال پس از سقوط رژیم گذشته اولین اتفاقی که در کشورمان افتاد، انقلاب بود؛ دگرگونی های آن زمان در افراد زیادی دگرگونی ایجاد کرد، من هم یکی از آن ها بودم. پس، بعد از فراغت از خدمات دولتی، نهایتا به کسب و کار روی آوردم؛ با بستگانم که با دستگاه های تزریق پلاستیک فلکه ای کار می کردند، یکی دوسال همکاری و مشارکت کردم. آن زمان هدف معینی نمی توانستم داشته باشم، اما به طور تصادفی با محصولی روبرو شدم که من را برای کار در این صنعت سوق داد و فعالیتم را به طور جدی در صنعت پلاستیک و ترموفرمینگ { شکل دهی گرمایی ورق های پلاستیک. و} آغاز کردم. آن محصول که تولیدش به من پیشنهاد داده شده بود، از قطعات خودرو بود. ابتدا تولید قطعات خودروی ژیان و رنو را شروع کردیم. محصول دیگری هم که ظرف بسته بندی شکلات بود، به من پیشنهاد شد که تولیدش امروز متوقف شده است. برای ادامه دادن کارم در این حوزه به ساخت ماشین آلات صنعت پلاستیک روی آوردم. و بعدها قالبها را هم خودم می ساختم و خیلی کم پیش می امد که سفارش قالب را به بیرون از مجموعه مان بدهیم.

آیا از بستگان خود که با آنان مشارکت داشتید، می توانید نام ببرید؟

خیر...

پس لطفا از نخستین کارگاهی که تاسیس کردید، صحبت بفرمایید

اولین کارگاهم را در سال 1363 و در خیابان اتحاد به نام تولیدی پارس وکیوم (زمان ثبت این شرکت در سال 1376 چون این نام را قبول نمی کردند، آن را به فرنام بسپار تغییر دادم) راه اندازی کردم که اکنون در حال تخریب است (به لحاظ مشکل مالی که از سال گذشته دامن ما را گرفته فعلا از طرح توسعه ما و نوسازی نیزجلوگیری شده است). آن زمان و در آن منطقه کسی در این حوزه فعالیت نداشت. ساخت ماشین آلات وکیوم را شروع کردم. نخستین ماشین را در سال 1374 راه اندازی کردم، و این فعالیت تا به امروز هم پیش رفته به طوری که الان 11 دستگاه ترموفرمینگ در حال کار و 9 دستگاه اکسترودر فعال هم داریم که اکثر آن ها را خودمان ساخته ایم. البته بخشی از آن‌ها بر اساس طراحی شرکت فرنام بسپار در خارج از کشور ساخته شده، اماعملیات مونتاژ و راه اندازی آن در شرکت خودمان انجام شده است. همچنین دستگاه دیگری برای تولید ورق تا عرض 3 متر ساخته ام که از سال 1386 مشغول به کار و در زمان خودش یکی از بزرگترین ماشین ها بوده است.

نخستین ماشینی را که ساختید در کجا به کار گرفته شده یا به چه کسی فروخته شده؟

هیچ وقت ماشین آلاتم را نفروختم و برای رفع نیاز خودمان ساخته و استفاده شده است. ماشین سازی را به عنوان حرفه نپذیرفتم چون هدفم تولید قطعه بود؛ علت ساخت ماشین آلات در درون مجموعه خودمان کمبود سرمایه و عدم وجود تولید در داخل بوده است.

آیا پیش از شما کسی بوده که این ماشین آلات را در ایران ساخته باشد؟

به اندازه ی فرنام بسپار و در آن زمانی که من آغاز کردم، کسی را سراغ ندارم. ما صرفا برای تولید ورق کار می کردیم. البته در کارخانه پلاسکوکار و پلاستیک شمال هم قبل از ما ورق تولید می شد.

آیا در ابتدای کارتان از شخصی اطلاعات و تجربه دریافت کرده اید؟

خیر به هیچ وجه، اولا صنعت ترموفرمینگ محدود بود و الان هم خیلی گسترده نیست و بعد تعداد کمی در این حوزه اشتغال داشتند؛ کسی سابقه ای در این حوزه نداشت. من حتا برای خرید ماشین آلات اولیه ام دچار مشکل شده بودم و انتخاب و خرید دستگاه مناسب برایم سخت بود. دوران سختی را گذراندم چون تجربه و سرمایه کمی داشتم. بازار را هم نمی شناختم.  فقط با مطالعه اطلاعات کسب کردم.

برای رونق کارتان و شناساندن واحد خود چه طور عمل می کردید؟

از ارایه آگهی در مطبوعات استفاده کردم مثل مجله صنایع پلاستیک (یکی از نخستین آگهی دهندگان به این نشریه)، ایران امروز و کشاورز... مدتی است تبلیغات در این زمینه ها متوقف شده و در صنایع کشاورزی و آب و فاضلاب انجام می شود.

آیا نهاد یا سرمایه گذاری از فعالیت شما حمایت کرده بود؟

اگر صحبت از حمایت نهادهای دولتی بشود، در حدی که بشود به عنوان عامل پیشرفت خواند، خیر ولی در حد گواهی نامه ها و صدور مجوزها و ارایه سهمیه مواد بوده است. اما کسانی بوده اند که در معامله شان به ما اعتماد کردند و با ما وارد قراداد شدند که ما پیشرفت کردیم. ولی به صورت کمک در خرید ماشین آلات یا محل کارخانه کمک کسی یا ارگانی نبوده است.

مواد اولیه مصرفی و تولیدات شما چه محصولاتی بوده است؟

مواد صنعتی مانند HIPS، ABSو PVCبیشترین مواد مصرفی ما بوده است. اکنون 17 هزار تن مواد را سالانه از پتروشیمی های داخل تامین می کنیم. قبلا قطعات خودرو، بدنه های بزرگ مانند بدنه یخچال، کیف و چمدان تولید می کردیم. اکنون تولید قطعات خودرو، ورق های پلیمری و محصولات ژئوکامپوزیت ادامه دارد. تولید محصولات بسته بندی و یکبار مصرف هم داریم اما در گروه بهداشتی و غذایی قرار ندارد. یکی دیگر از فرصت های کاریم این بود که یک بازرگان در سال 1365 به من تولید شانه های بسته بندی و پلاستیک میوه را پیشنهاد داد و ما هم از آن استقبال کردیم و آن محصول را تا سال 1384 تولید می کردیم؛ 124 نوع از این نوع محصول را تولید می کردیم و مایه ی خوشحالی ام بود که میوه های صادراتیمان در معرض آسیب کمتری بود و برگشت نمی خورد و به صادرات میوه رونق خوبی داد.

صادرات هم داشته اید؟

در جریان ساخت ماشین آلات ورق، روزی یک کارشناس انگلیسی که در نمایشگاه با او آشنا شده بودیم، ساخت ماشینی را به ما پیشنهاد داد که با آن محصول ورق گیره دار {یکی از مواردی که به عنوان ثبت اختراع برای این شرکت درج شده است} را تولید کردیم. ماشین آن را خودم طراحی کردم و محصول را در سال 1380 عرضه کردیم. در سال 1381 به تولید انبوه رسید و در سال 85 این محصول را صادر کردیم.

آیا در مورد فعالیت در حوزه خودرو و ژئوسنتـتیک هم توضیحی می دهید؟

در تعریف پیشرفت، بعد عرضی و طولی وجود دارد. درست است که در ساخت ماشین آلات ترموفرمینگ پیش رفتم اما بعدها پیش آمد که قطعات خودرو تولید کنم. اساسا زندگی تاجر یا تولیدکننده به یک محصول محدود و وابسته نیست. برای ماندگاری بایستی محصولات نویی داشته باشیم. من اگر مجموعه ام را در زمینه ی توسعه غیرفعال نگه دارم بایستی شاهد مرگ آن هم باشم. ما یکی از شرکت های فعال در زنجیره تامین هستیم. در کارخانه صفا دشت که از سال 1382 راه اندازی شده، فقط قطعات خودرو تولید می شود از پیکان شروع شده، با پژو ادامه داده شده، قطعات پیکان وانت، مزداوانت، اتوبوس، کامیونها و پراید هم می سازیم. 230 پرسنل در هردو کارخانه داریم. در کارخانه دیگر ورق و محصولات بسته بندی تولید می شود.

ژئوممبران {انواع غشاء که به عنوان آستری نفوذ ناپذیر، برای پوشش خاک یا سایر سطوح اصتفاده می شود.و} سابقه ای 50 ساله در صنعت دارد. ما از سال 1378 و با ساخت ماشین تولید 3 متری به این سمت روی آوردیم و امروز نوع  7 متری آن را تولید می کنیم. این محصول امروز برای ساخت حوضچه های مصنوعی و استخر استفاده می شود. در صنایع نفت، معدن و آب و فاضلاب مصرف دارد. برای تسلیح خاک و دیوارهای مسلح به کار برده می شود. ژئوکامپوزیت تولیدی ما هم برای جلوگیری از انواع نشتی ها، احداث تونل های ترافیکی به ویژه مترو استفاده می شود. ژئوسل برای جلوگیری از رانش خاک در سطوح شیب دار استفاده می شود.

شرکت شما برنامه یا طرح جدیدی دارد؟

تولید در هاله ای از ابهام قرار دارد، نگرانی شدیدی برای کسب و کار در کشورمان حکمفرماست هرچند که حکومت سعی می کند نگرانی را رفع کند. به نظرم کسری بودجه تا دوسال آینده هم حل نخواهد شد. ما نگران هستیم که اصلا نتوانیم باقی بمانیم. از شرایط به وجود آمده در کشورم خوشحالم اما خوشحالی واقعی زمانی به وجود خواهد آمد که وعده ها محقق شود.

آیا در انجمن ها فعالیت داشتید؟

زمانی در انجمن صاحبان صنایع استان تهران که در شرق تهران تشکیل شده بود، ریاست هیات مدیره را برعهده داشتم اما وقتی احساس شد که فعالیت چندان ثمر بخش نیست و قدرتی در اختیار انجمن ها گذاشته نشده و نمی توانند مشکلات صنعت را حل کنند و یا اطلاع رسانی مشکلات صاحبان صنعت با دولت را انجام دهند، کم و بیش از این نوع فعالیت ها کناره گیری کردم.

انتقاد یا پیشنهادات خود از مجله صنایع پلاستیک را بفرمایید.

به اعتقاد من نه تنها انتقادی از ایشان نیست بلکه صنعتگران نسبت به مجله صنایع پلاستیک و آقای ساعت نیا دین دارند. من شخصا گله ای از ایشان ندارم و دلیلی هم ندارد داشته باشم و همیشه از ایشان به عنوان دوست و معلم یاد کرده ام.

 

آخرین مطالب سایت

اطلاعات ارتباطی

                تهران ، خیابان پاسداران شمالی ، بالاتر از میدان نوبنیاد ، کوچه نارنجستان سوم پلاک 9

             شماره های تماس :‌ 8-26110645 21 0098

   فكس : 22280823

                                                                                                              پست الکترونیکی : 

office@farnambaspar.com

Ar.Ghasri@farnambaspar.com

1097911
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
94
1063
2797
1090547
15040
18287
1097911

آی‌پی شما: 54.36.148.220
امروز: پنج شنبه، 05 ارديبهشت 1398 - ساعت: 04:02:48