معرفی ژئولند و ژئوماین

Home \ مقاله آموزشی \ معرفی ژئولند و ژئوماین

PVC اولین پلیمری است که به عنوان لایه آببند در اواخر دهه ۳۰ میلادی در استخر های شنا مورد استفاده قرار گرفت، با این حال تا اوایل دهه ۵۰ این ورق به عنوان لایه آببند در پروژه های ذخیره سازی و انتقال آب مورد استفاده تجاری قرار نگرفت.

با توسعه تولید پلیمرهای تجاری در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی و دستیابی به فناوری تولید پلی اتیلن با چگالی متوسط و بالا، امکان تولید ورق های آببند با HDPE فراهم شد. در این زمان مهمترین کاربرد ژئوممبران، ذخیره سازی و انتقال آب بود و اگرچه از ژئوممبران برای مهار زباله های خطرناک استفاده می شد، اما این میزان، از سطح استفاده ای که در سال های بعدی اعلام شد، بسیار فاصله دارد. کشورهای غربی در اواخر دهه هفتاد، با افزایش نگرانی های محیط زیستی، به ویژه در مورد آلودگی منابع آب توسط پسماندهای صنعتی، کشاورزی و خانگی، مواجه شدند. یک نگرانی ویژه هم در اروپا و هم در آمریکای شمالی، مربوط به شیوۀ اقدام کلی در مورد دفع زباله در محل های دفن زباله (لندفیل) بود. مهمترین اشکال در این روش دفع، که شامل ریختن زباله در چاله های رو باز و بزرگ است، این است که شیرابه ها و آب های مخلوط شده با زباله ها باعث تولید یک ترکیب از مواد شیمیایی مضر می شوند. این شیرابۀ سمی به دلیل مایع بودن می تواند از طریق کف یا دیواره های یک گودال به داخل زمین نفوذ کرده و آب های زیرزمینی و منابع آبی را آلوده کند.

با هدف کنترل کیفیت ورق های ژئوممبران های HDPE، در سال ۱۹۹۷ استاندارد GRI-GM13 توسط موسسه تحقیقات ژئوسنتتیک آمریکا تدوین شد. مطابق با این استاندارد خواص فیزیکی ورق با آزمون های کنترل ابعادی و چگالی، خواص مکانیکی با آزمون های مقاومت کششی، مقاومت پارگی و مقاومت به سوراخ شدگی و خواص شیمیایی ورق با درصد دوده و زمان القای اکسیداسیون (OIT) مورد بررسی قرار می گیرند. در کنار این آزمون ها، آزمون های مقاومت محیطی (ESCR)، پیرسازی دمایی و مقاومت در برابر اشعه ماورای بنفش(UV Resistance) به منظور کنترل خواص مربوط به طول عمر ورق در نظر گرفته شده اند.

شرکت فرنام بسپار به عنوان آغاز کننده تولید محصولات ژئوسنتتیک در کشور از سال ۲۰۰۰ و تنها تولید کننده ژئوممبران با عرض ۷ متر در ایران، با هدف ارائه محصول با کیفیت، رعایت الزامات این استاندارد را در دستور کار خود قرار داده و آزمایشگاه کنترل کیفیت فرنام بسپار با بهره گیری از پرسنل توانمند و دستگاه های به روز، مواد اولیه ورودی و محصولات تولیدی را مطابق با استاندارد های تدوین شده کنترل می کند.

وجود شرایط حساس تر در لندفیل ها، حوضچه های تبخیر معادن و سدهای باطله، شرکت فرنام بسپار را بر آن واداشت تا با هدف افزایش دوره ماندگاری و یا افزایش طول عمر ورق، محصول های جدید  با مشخصات بالاتر از حد استاندارد  GM13، با نام های تجاری ژئولند (GeoLand) و ژئوماین (GeoMine)، به ترتیب برای استفاده در لندفیل ها (Landfils) و معادن مس و طلا، طراحی و به بازار عرضه کند.

این محصولات با استفاده از افزودنی های مهندسی، در زمان القای اکسیداسیون OIT و HP-OIT، مقاومت در برابر اشعه UV و در نتیجه ماندگاری و طول عمر، خواصی بالاتر از ژئوممبران منطبق بر GRI-GM13 مانند ژئوپاند (GeoPond) ارائه می دهند.

product

ABOUT THE AUTHOR: بهنام یونسی

RELATED POSTS

LEAVE YOUR COMMENT

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.